چاپ        ارسال به دوست

گزارش فرایند برگزاری و داوری مرحله اول مسابقه

گزارش چگونگی برگزاری مرحله اول مسابقه، از اعلام فراخوان تا دریافت ایده های شرکت کنندگان و داوری آنها، در چارچوب آیین نامه جامع مسابقات معماری و شهرسازی، مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی:

1) هیئت منتخب داوران گام اول مسابقه “بازتعریف مجموعه پلاسکو”، در نخستین جلسه خود (1396/7/4) پیش نویس فراخوان تهیه شده توسط مدیر مسابقه را بررسی و اصلاح کرده و مورد تایید قرار دادند.

2) فراخوان در تاریخ 1396/7/5 از طریق “سایت بازتولید پلاسکو” منتشر گردید. زمان پایان ثبت نام و مهلت ارسال “ایده های پیشنهادی” به ترتیب 20 و 1396/7/27 اعلام شد.

3) دومین نشست هیئت داوران به منظور بررسی کمیت کارهای دریافت شده در گام اول مسابقه در 1396/7/30 تشکیل شد. در این جلسه آقای دکتر حجت به اتفاق آراء به عنوان رئیس هیئت انتخاب شدند. در ادامه، اطلاعات زیر توسط مدیر سابقه ارائه گردید:
- تعداد ثبت نام کنندگان: 1485 نفر
- تعداد کارهای دریافت شده در انطباق با شرایط فراخوان: 365
- تعداد پیشنهادهای دریافت شده مغایر با شرایط (خارج از مسابقه): 86

هیئت داوران پس از دریافت اطلاعات فوق، تصمیم گرفت پیشنهادهای مغایر کنار گذاشته شده و کارهای منطبق با شرایط فراخوان مورد داوری قرار گیرد. در ادامه این جلسه گزارشی از مرور کلی آثار دریافت شده مبنی بر اینکه بیش از 99 درصد کارها حاوی ایده های معمارانه است، توسط مدیر مسابقه به هیئت ارائه شد.

4) مجموعه آثار دریافت شده در دو جلسه 7 و 1396/8/14 بررسی شده و در گام نخست داوری، 65 کار با نظر مشترک همه داوران در لیست کوتاه قرار گرفته و از آن میان، 10 اثر در انطباق بیشتر با معیارهای پایه مسابقه، به عنوان آثار برگزیده انتخاب شدند.

5) در جلسه 1396/8/21، هیئت داوران از میان آثار برگزیده ده گانه، چهار اثر را به سبب انعکاس نسبی تعداد بیشتری از معیارهای پایه، به عنوان اول تا سوم (دو اثر به عنوان مقام دوم) برگزیدند و مقرر شد از شش کار دیگر قدردانی شود.

6) هیئت داوران، برگزاری یک نمایشگاه (حداقل از 65 اثر لیست کوتاه) و چاپ یک کتاب حاوی 365 اثر دریافت شده را به بنیاد مستضعفان توصیه نمودند.


فرخ زنوزی - مدیر مسابقه


١٥:٤٢ - دوشنبه ٢٢ آبان ١٣٩٦    /    شماره : ٤٤    /    تعداد نمایش : ٢١٢٠